"> Hareketli Bölme Duvar Sistemleri | Turkowall
AKADEMİ

Hareketli bölme duvarlar hakkında özet bilgiler, özellikleri ve avantajları

Hareketli bölme duvar sistemlerini projelerinizde doğru kullanmanız içinhareketli duvar nedir , mobil duvar sistemleri arasındaki temel farklar nelerdir gibi soruların cevabını bilmeniz şart. Bu makaleyi size mobil duvarlar hakkında temel bilgileri aktarmak amacıyla oluşturduk.

Hareketli bölme duvarın tanımı

Hareketli bölme duvarlar diğer bir ifade ile mobil duvarlar gerektiğinde bir mekanı birden çok mekan gibi kullanmanızı sağlayan sistemlerin genel adıdır.

Hareketli bölme duvarların çalışma prensibi

Mobil duvar sistemlerinin çoğu yerde herhangi bir ray yada kılavuz olmadan tamamen üstten askılı olarak çalışır. Sistemin tüm ağırlığı tavanda ki rayda taşındığı için tavan içinde sağlam bir çelik konstrüksiyon olması şarttır.

isterseniz tavan içi bağlantı detayları için daha fazla bilgiyi ve teknik tarifi sitemizde bulabilirsiniz.Aşağıya linkini bırakıyorum.

hareketli-duvar-sistemleri-teknik-araclar-tavan-baglanti-detaylari-dwg.html

Tüm paneller taşıyıcı rayın içinde hareket eden makaralar ile taşınır.Paneller bir duvar olarak kullanılmadığı zamanlarda zeminde ve rayda rahat hareket etmeleri için gereken çalışma boşluklarına sahiptir.Duvar olarak kullanılacağı zaman yerine taşınan panellerin altından ve üstünden çıkan parçalar bu boşlukları kapatır ve ses yalıtımını sağlar.

Hareketli bölme duvarların teknik açıklaması

Hareketli duvar sistemlerini oluşturan paneller temelde 4 modülden oluşur.

Başlangıç paneli(Paspilata) Tüm hareketli duvar sistemleri duvara sabitlenen bir başlangıç profiliyle başlar.Duvara gömülü ya da duvar üstüne sabitlenerek kullanılır. Birinci panel başlangıç paneline sabitlenir, diğer tüm paneller dikey kenarlarından birbirine sabitlenir.

Standart panel Bir hareketli bölme duvar sistemini oluşturan panellerin çoğu bu sınıftadır.100 mm ya da 120 mm kalınlığında, sistem yüksekliğinde olurlar. Panelin her iki yüzeyinde genellikle sunta yada mdf lam kullanılır. İstenirse içine cam yada jaluzili cam modülleri entegre edilebilir.

Teleskopik panel Tüm hareketli bölme duvar sistemleri dikey düzlemde teleskopik panel ile son bulur. Bunun nedeni sistemin en sonunda kalan dönme boşluğunun dikey yönlü hareket eden ve son panelin içinden çıkan başka bir parça ile sıkıştırılarak kapatılması zorunluluğudur.

Kapı ModülüHareketli bölme duvarlar ile ayrılan bölümler arasında geçiş sağlamak amacıyla standart panel içine sistem ile aynı kalınlıkta ve akustik değerleri yüksek olarak entegre edilen modüle kapı modülü denir.Tek kanatlı ya da çift kanatlı olarak yapılabilir.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için sitemizde panel çeşitleri bölümüne bakabilirsiniz.

hareketli-bolme-duvar-panel-cesitleri.html

Hareketli bölme duvarların detayları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz ya da hareketli bölme duvar dwg dosyalarına ihtiyaç duyarsanız sitemizde ki teknik araçlar bölümü sizin için faydalı olacaktır.Tüm hareketli duvarların yatay sistem kesitleri ve hareketli duvarların dikey sistem kesitlerini indirebilirsiniz ve projelerinizde kullanabilirsiniz.

hareketli-bolme-duvar-sistemleri-teknik-araclari-dwg.html

Hareketli bölme duvarların kullanım amacı

Hareketli duvarların en önemli kullanım amacı sabit duvarları ve sınırları olan mekanları hareket eden ve sınırları değiştirilebilen duvarlar vasıtası ile daha esnek ve verimli hale getirmektir.

Tüm dünyada yapı maliyetlerinin artması bizi mekanlarımızı verimli kullanmaya yönlendirmektedir.Mekanları verimli ve esnek kullanmanın en başarılı yolu hareketli duvar sistemleridir..Özellikle toplantı, davet, düğün organizasyonları gibi amaçlara hizmet eden kuruluşlar hareketli bölme duvar sistemlerini tercih ederek büyük avantajlar elde ederler.

Hareketli bölme duvarları kullanmanın konforlu ve estetik olmasının yanı sıra ekonomik olarak ta karlı olduğunun anlaşılması , mobil duvar teknolojilerine olan talebi her yıl artırmaktadır.

Hareketli bölme duvarların sınıflandırılması

Hareketli duvarlar genel olarak aynı gibi görünsede değişik açılardan birbirinden ayrılan daha alt tanımlara sahiptir.

Hareketli bölme duvarlar hareketin şekli açısından ikiye ayrılır.

Hareketli bölme duvarlar

Hareketli bölme duvarlarda sistemi oluşturan her bir panel bağımsız olarak hareket edebilir. Paneller bir ya da iki adet makara ile tavanda ki raya asılı olarak çalışır.

Sistemlerimiz içinde ki Panelite, Pansmart ve Panplus hareketli bölme duvar sınıfına girmektedir.

Katlanır bölme duvarlar

Katlanır bölme duvar sistemlerinde ise paneller birbirlerine özel menteşeler ile bağlı olup birlikte hareket ederler. Kapatıldığı zaman Z şeklinde hareket etmektedirler.Sistemin çalışma prensibi gereği paneller sadece tek makara ile raya asılabilir. Bu yüzden çok büyük açıklığı olan mekanlar için tavsiye edilmezler.

Sistemlerimiz içinde ki Panfold Basic ve Panfold Auto katlanır bölme duvar sınıfına girmektedir.

Daha detaylı bilgi için sitemizde ki sık sorulan sorular bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

hareketli-bolme-duvar-en-sik-sorulan-sorular.html

Hareketli bölme duvarlar hareketin kaynağı açısından üçe ayrılır.

Manuel hareketli duvarlar

El ile itilip çekilerek hareket ettirilen ve alt ve üst giyotinleri manuel olarak olarak kumanda edilen sistemlerdir.

Sistemlerimiz içinde ki Panelite , Panplus , Panfold Basic , Panglas Basic manuel hareketli duvarlar sınıfına girmektedir.

Yarı Otomatik Hareketli Bölme duvarlar

Panellerin rayda ki sürülme hareketinin el ile yapıldığı ama alt ve üst ses yalıtım giyotinlerinin panel içindeki motorlar vasıtası ile otomatik olarak sağlandığı sistemlerdir.

Sistemlerimiz içinde ki Pansmart , Panfold Auto , ve Panglass Auto yarı otomatik hareketli duvarlar sınıfına girmektedir.

Otomatik Hareketli Bölme duvarlar

Panellerin rayda ki ileri ve geri hareketi de dahil olmak üzere alt ve üst yalıtım giyotinlerin sistemdeki yazılım ve elektronik motorlar vasıtası ile otomatik olarak sağlandığı sistemlerdir. Tam otomatik hareketli duvarlar gerek yüksek maliyeti gerekse binalardaki yapısal sorunlar nedeni ile uygunluk sağlamadığı için firmamız tarafından üretilmemiştir.

Hareketli bölme duvarlar yüzey kaplamaları açısından beşe ayrılır.

Ahşap Hareketli Bölme Duvar

Yüzeyinin hazır mdflam, suntalam , ahşap kaplama, lake boyalı yüzey vb. kaplanan sistemlerdir. Panelite, Pansmart, Panfold Auto , Panfold Basic sistemlerimiz ahşap yüzey kullanımı için uygundur.

Akustik Hareketli Bölme Duvar

Panel yüzeylerinin akustik ahşap elementler ile kaplandığı sistemlerin adıdır. Panelite, Pansmart, Panfold Auto sistemlerimiz akustik hareketli bölme duvara dönüşmek için uygundur.

Kumaş Kaplı Hareketli Bölme Duvar

Ahşap kaplı duvarların üzerine akustik kumaş uygulanması ile imal edilir.Panelite,Panplus, Pansmart, Panfold Auto , Panfold Basic sistemlerimize kumaş uygulaması yapabiliriz.

Hareketli Camlı Bölme Duvar , ahşap kaplı sistemlerin içlerine cam ve/veya jaluzili cam modülleri entegre ederek oluşturabileceğimiz sistemlerin adıdır. Panelite, Panplus, Pansmart, Panfold Auto , Panfold Basic sistemlerimize cam modülleri entegre ederek sistemi Hareketli Camlı Bölme Duvarlara dönüştürebiliriz.

Hareketli Cam Bölme Duvar sistemi

Sadece cam ve alüminyum çerçeve bileşeninden oluştuğu sistemlerin adıdır. Tek camlı yada çift camlı olarak imal edilebilir.

Bizim sistemlerimizin arasında Panglass Basic ve Panglass Auto bu sınıfa girer.

HAREKETLİ BÖLME DUVARLARIN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ:

Hareketli duvarlar , makaralar yardımı ile rayda hareket ederler.Yerde herhangi bir kılavuza ihtiyaç duymazlar.

Hareketli duvar sistemleri yeni binalarda olduğu gibi eski binalarda da kullanılabilirler.

Hareketli bölme duvarlarda panel içine yada başlangıca entegre edilen kapılar ile bölümler arasında geçişi sağlayabilirsiniz.

Hareketli duvar sistemlerinde yüzeye Ahşap, akustik ahşap, kumaş, cam vs gibi birçok yüzey kaplama seçeneğini entegre ederek mekanın geri kalanı ile de uyumluluk sağlayabilirsiniz.

Hareketli panel bölme sistemlerinde ahşap korumalı çerçeve sistemi tercih ettiğinizde yüzeyde ince bir alüminyum kenar görebilir , alüminyum detay görmek istemezseniz yüzey kaplamaları yan yana gelerek derzli bir görünüm oluştururlar.

Hareketli duvar ve katlanır duvar sistemlerinde yüzeyde cnc teknolojisi ile üretilmiş ve geçişleri olan yüzey kaplamaları kullanabilirsiniz.

Hareketli duvarların kullanımı kolaydır, basit bir eğitimden sonra herkes tarafından kullanılabilir.

Hareketli duvar sistemleri montaj talimatlarını takip eden ustalar tarafından monte ve demonte edilebilir.

Hareketli bölme panellerinin bakımı kolaydır, gerekli talimatlara uygun şekilde bakımları yapılarak uzun yıllar kullanılabilir.

Kullanmadığınız durumlarda hareketli bölme panellerini mekanın içinde park etmeniz mümkün olduğu gibi mekan dışında da toplayabilirsiniz.

Mobil duvarlar çok yönlü kullanım avantajı sunar.

Akustik hareketli bölme duvarlar sahip oldukları akustik bileşenler sayesinde konforlu bir ortam ve mahremiyet sağlar.

Hareketli bölme duvarlar bir çok işletmeye esnek ve verimli kullanım avantajı sunarak tasarruf ve karlılık sağlar.

© 2021 Turkowall Hareketli Bölme Duvar Sistemleri